Určite viete, že existuje niekoľko druhov masáží. Údajne je ich viac ako stovka. V zásade majú kondičné, rekondičné alebo regeneračné účinky a tiež svoje vlastné špecifiká či pravidlá.

Povedzme si preto radšej, čo Vám ponúknem ja a čo môžete očakávať. V rámci našej spoločnej „hodinky” si prejdeme najskôr to, aké sú Vaše potreby, obmedzenia či bolesti. Podľa toho sa rozhodnem, ako a čo budem masírovať.

Často pôjde o kombináciu masáží, ku ktorým sa môže pridať aj korekcia pohybového aparátu. Želaným výsledkom je pocit pohody, relaxu a uvoľnenia celého tela. Čaká Vás:

MASÁŽ REGENERAČNÁ, RELAXAČNÁ A ŠPORTOVÁ – Pri masáži budem aplikovať jednotlivé „predpísané” techniky a postupy. Aby to však nebolo také jednoduché – každý človek je jedinečný a treba hľadať tú správnu formu dotykov. Niekto uprednostňuje tvrdšiu a niekto jemnejšiu masáž. Iný zasa potrebuje nabudiť pred športovým výkonom, alebo naopak zregenerovať telo pred ďalším cvičením. Najčastejšie sa však pravdepodobne stretneme vtedy, keď budete potrebovať zrelaxovať po náročných dňoch v práci, či uvoľniť stuhnuté svaly chrbta a šije. To už bude moja úloha. Popri tom však nevedomky dostanete aj niečo navyše – rozbehne sa Vám krvný a lymfatický systém, prekrví sa Vám pokožka, aktivizuje sa Váš nervový systém a podporí sa vylučovanie. Čo to pre Vás znamená? Pri pravidelnom opakovaní masáže sa budete cítiť o poznanie lepšie a zvýši sa Vám chuť do života.

BANKOVANIE – Túto masáž praktizovali už v dobách starovekej Číny a dodnes sa uplatňuje najmä pre jej skvelé výsledky. Preto ju využijem v prípade potreby ako doplnok k „základnej” masáži. Pomocou baniek, ktoré Vám priložím na kožu a postihnuté miesta, dôjde k intenzívnemu prekrveniu, ktoré vzniká vďaka podtlaku. Banky prinášajú úľavu od bolestí na rôznych častiach tela, ale najčastejšie ich ucítite na svojom chrbte. Ak máte obavu, že sklo alebo oheň Vám môžu ublížiť, môžete byť pokojní už teraz. Pri práci budem používať hrubostenné sklenené banky, resp. plastové vákuové banky, kde podtlak vytvorím s pomocou pumpičky. 

KOREKCIA POHYBOVÉHO APARÁTU – V tomto prípade nepôjde o žiadnu chiropraxiu, ani o „lámanie” kostí. To robiť nemôžem, ani nechcem. Existuje však niekoľko jemnejších techník, ktorými sa dá regulovať alebo korigovať nesprávne držanie tela. Pri dnešnom sedavom spôsobe života (a nadmernej psychickej záťaži) je strata pôvodnej, prirodzenej polohy tela, veľmi častá. Pozrieme sa preto spoločne na to, či sú Vaše kĺby alebo panva na správnom mieste. Zistíme tiež, či ich poskracované a stuhnuté svaly neodkláňajú od normálu. Ak áno, kombináciou masáže a jednoduchých cvikov sa pokúsime o nápravu. Úspešná korekcia má totiž okamžité pozitívne účinky na telo a jeho správne fungovanie. Nemenej dôležité je však to, aby ste sa „opravení” dokázali udržať najmä z dlhodobého hľadiska. Dám Vám teda niekoľko tipov, ako to dokážete.

TEJPING – Tejping (alebo aj kineziotejping) je doplnkom k masážnym technikám. Používa sa vtedy, ak nie je masážou možné uľaviť od bolesti, či dostatočne uvoľniť preťažené svalové partie. Športovcom slúži aj ako prevencia proti zraneniam alebo ako podporná liečba. Ak si zhrnieme jeho výhody tak zistíme, že výrazne ovplyvňuje hojenie poraneného tkaniva a regeneráciu svalstva, znižuje bolesť, redukuje opuchy a zápaly, znižuje svalovú únavu a to všetko pri zachovaní dostatočného rozsahu pohybu „postihnutej“ oblasti. Účinky špeciálne upravených pások pôsobia na svalstvo, úpony, kĺby, fascie, kožu či cievny systém. Správne aplikovaná páska umožňuje v postihnutom mieste zvýšiť cirkuláciu krvi a lymfy, čo spôsobuje zvýšenie látkovej výmeny. Želaným následkom je ústup bolesti a zrýchlenie liečenia.

DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA – KONTRAINDIKÁCIE MASÁŽE

Ak máte dlhodobé a vážne zdravotné problémy, masáž by Vám mal odporučiť lekár. Ak ste prechladnutí alebo máte iné akútne ochorenie, nevystavujte sa zbytočne ďalšej intenzívnej záťaži a odložte si radšej masáž na iný deň. Som presvedčený o tom, že ju oceníte o to viac neskôr. Ak máte iba lokálne poranenia kože, materské znamienka alebo kŕčové žily, viem sa tomuto miestu pri masáži vyhnúť.