Štrasburg za 8 hodín

Na úvod pár slov o meste. Štrasburg nie je čisto francúzske mesto. Svojim názvom, architektúrou a kuchyňou sa viac podobá svojmu nemeckému susedovi za riekou Rýn. Čím to je?

Jeho ráz totiž určujú viaceré udalosti z nedávnej minulosti. Po francúzsko-pruskej vojne patrilo Nemecku (od roku 1871) až do podpísania Versaillskej mierovej zmluvy. Počas 2. svetovej vojny si Nemci opäť Štrasburg privlastnili, aby ho Francúzom v roku 1944 definitívne „vrátili“. Aj preto je dnes zmesou oboch kultúr, má prekrásne historické centrum a je sídlom viacerých významných európskych inštitúcií.

Dosť bolo faktov, poďme sa radšej po meste poprechádzať. Svojich cca 8 hodín určených na prehliadku sme si „rozdelili“ takto:

Katedrála Notre-Dame a jej okolie

V srdci mesta sa nachádza monumentálna gotický katedrála Notre-Dame. Bola postavená v 11. – 15. storočí a so svojimi 142 metrami bola do roku 1874 najvyššou stavbou sveta (kým ju neprekonal Kostol sv. Mikuláša v Hamburgu). Celá je z červeného pieskovca a striedajú sa v nej prvky románskeho, gotického a renesančného štýlu. Nezaujala nás iba jej výška, ale aj bohato zdobené priečelia s výjavmi zo Starého a Nového zákona. Prehliadku vnútra sme vypustili (i keď je tam vraj nádherný drevený orloj), ale nenechali sme si ujsť výstup na vyhliadkovú plošinu. Čakalo nás 360 schodov a odmenou za námahu nám bol úžasný výhľad. Štrasburg sme mali ako na dlani.

Po zostupe späť na „zem“, sme natrafili na námestí Place du Chateau na renesančný palác Rohan. Nachádza sa v ňom Múzeum výtvarných umení (Museé des Beaux-Arts) a Múzeum umeleckých remesiel a archeológie (Museé des Arts Décoratifs et d’Archeologie). V prvom nájdete diela zvučných mien, napríklad Rubens, Goya či Boticelli. A v tom druhom aj spáľnu, v ktorej oddychoval Napoleon.

Na námestí la Cathedrale sme si potom obzreli alsasské suveníry a jednu z najkrajších budov Štrasburgu – Maison Kammerzel. Je zo 16. storočia a v minulosti patrila bohatým obchodníkom.

Vyhliadka z Barrage Vauban

Pred návštevou štvrte La Petite France sme zamierili najskôr k sústave obranných mostov. Sú na jej konci a pre nás boli tak začiatkom. Prešli sme sa po otvorenej galérii na hornom poschodí hrádze Barrage Vauban zo 17. storočia. Je to ideálne (a asi aj najfotogenickejšie) miesto na panorámu Pont Couverts, teda radu troch mostov s vežami, ktoré spájajú ramená rieky Ill. Neprekvapilo nás ani to, že bola odtiaľ dobre viditeľná vzdialená katedrála Notre-Dame.

Pôvabné uličky a zákutia v La Petite France

Poldeň sme ukončili kávou a koláčom (boli výborné). Potom sme už zamierili do starobylej štvrti La Petite France (Malé Francúzsko), popri ktorej sa preplietajú ramená rieky Ill. Celá štvrť je od roku 1988 zapísaná v kultúrnom dedičstve UNESCO. V minulosti bola domovom rybárov, garbiarov a mlynárov. Pomenovanie dostala po nemocnici, v ktorej sa v 15. storočí liečili ľudia na syfilis a preto bola táto časť mesta známa aj ako “Francúzska choroba”. Dodnes sú tu naskladané farebné hrádzne domčeky zo 16. – 17. storočia a nespočetné uličky lákajúce turistov na občerstvenie či nákupy suvenírov. Milým prekvapením bola nádherná kvetinová výzdoba.

Plavba loďou po rieke Ill

Počasie sa zhoršilo a ako na zavolanie prišiel náš čas na lodnú „túru” po rieke Ill. Približne hodinová plavba nám ponúkla pohľad na mesto z riečnej perspektívy. Loď sa preplietala sústavou kanálov a vzdúvadiel od starých častí mesta, až po modernú oblasť Štrasburgu, ktorá je sídlom niekoľkých európskych inštitúcií (Európsky parlament, Rada Európy alebo Európsky súd pre ľudské práva). Výhľady a fotografovanie sme mali zhoršené, lebo dážď výdatne umýval okná na lodi. Ale bolo to vždy lepšie, ako keby sme sedeli na otvorenej palube (pri kúpe lístku sa dá zvoliť aj trip na takejto lodi).

Toľko o našom krátkom zastavení v Štrasburgu. Boli sme v ňom nečakane (vďaka mojej chybe pri predchádzajúcom rezervovaní ubytovania), ale neľutujeme to. Našich osem hodín sme si užili naplno.