Island – zem

Zem je podľa antického modelu jedným zo štyroch základných elementov. Spája sa s ohňom, vodou a vzduchom. Ich spoločné miešanie už nekonečné roky tvaruje krajiny do najrôznejších foriem. To najúžasnejšie spojenie týchto živlov som videl zatiaľ na Islande. Neveríte?

Hovorí sa, že zem je pevná, spoľahlivá, stála a pomaly sa meniaca. Pre podmienky tejto severskej krajiny platí podľa mňa iba tá posledná charakteristika. Je to totiž druhý najväčší ostrov Európy, ktorý ešte z času na čas narastie. Ako? Predsa vďaka vulkanickej činnosti – veď ide o oblasť, ktorá je jednou z najaktívnejších na svete. Svedčí o tom viac než 2000 erupcií za posledných 10 000 rokov. Krajina sa aj vďaka tomu ukazuje vo všakovakých bizardných podobách.

A rozmanité nie sú iba tvary, ale aj farby. Šedú strieda zelená, ktorá sa znenazdajky mení na červenú alebo hnedú. Do toho všetkého sa primieša aj trošku žltej alebo bielej. Čerešničkou na torte je k tomu všetkému azúrovo modrá. Farebná mozaika sa pravidelne strieda a vy hľadíte na tú krásu iba v nemom úžase.

To, že zem tu nie zďaleka obyčajná, dokazuje napríklad národný park Þingvellir, ktorý leží na polostrove Reykjanes. Je to miesto, ktoré je významné najmä z geologického hľadiska. Čím? Nuž tým, že sa tu stretávajú dve tektonické dosky (severoamerická a euroázijská), ktoré sa dodnes vzďaľujú od seba rýchlosťou asi 2 mm za rok. Je to však dôležité miesto aj v histórii Islandu. V roku 930 tam bol založený tzv. AlÞing, ktorý je považovaný za najstarší európsky parlament vôbec.

Zem ale nenájdete iba pod nohami. Drevené domčeky vám radi ukážu, aký kvalitný izolačný materiál vzniká spojením zeme, kamenia a trávy. A verte tomu, že skúsení „domordci“ vedia, čo platí na zimu a vietor v týchto drsných podmienkach.

Spojenie zeme a stavieb je tu všakovaké. V malebných zákutiach pri mori a vo vnútrozemí natrafíte často na malé kostolíky. Alebo prijmete radšej pozvanie do niektorého z opustených domov na pobreží? Výber nechávam na vás.

Aby bolo naplnenie kontrastov dokonalé, tak nastupuje na scénu moderna a umenie. Sklo a kov tvoria so zemou pevné puto.

Verím, že aj vo vás narastá pocit, že Island je jedno veľké laboratórium, kde príroda skúša čo si môže dovoliť. A keď sa jej dielo nepodarí, tak ho prikryje lávou a prichádza na rad ďalší pokus.