Island – voda

Voda je podľa antického modelu jedným zo štyroch základných elementov. Spája sa s ohňom, zemou a vzduchom. Ich spoločné miešanie už nekonečné roky tvaruje krajiny do najrôznejších foriem. To najúžasnejšie spojenie týchto živlov som videl zatiaľ na Islande. Neveríte?

Voda na ostrove je čistá a priezračná, ale aj tajomná, temná a hlučná. Je jej naozaj dosť, veď pokrýva viac ako jeho desatinu. Formy sa striedajú a stretávajú v pravidelných intervaloch. Ľadovce, rieky, jazerá, vodopády, more, dážď a para pôsobia na vás od rána až do večera. A možno aj vtedy, keď už spíte a neviete o tom 🙂

Riešim ale dilemu. Mám písať detaily o tom, koľko je tam ľadovcov, akú majú rozlohu, aká je najväčšia a najdlhšia rieka? Alebo aký vodopád a kde padá do najväčšej hĺbky?

Pripadá mi to zbytočné, lebo všetko to už lieta kdesi vo virtuálnom (ale aj papierovom) svete napísané aspoň tisíc krát. Čo by ste urobili na mojom mieste?

Hmmmmm… mlčíte a odpoveď zrejme nedostanem. Tak to urobím inak a nechám hovoriť za seba radšej obrázky. Predtým ale spomeniem aspoň to, že každá zo starovekých civilizácií si ctila vodu a vodné zdroje ako niečo posvätné. Ani na Islande tomu nebolo inak. Mal som pocit, že voda je tam od dávna akýmsi univerzálnym symbolom očisty a regenerácie. No a čo, že je sem-tam cítiť sírou 🙂

PS: ak niekomu naozaj chýba čo je čo a kde, tak mi napíšte a skúsim to napraviť 🙂