Ako fotili naši dedovia

Domáca knižnica dokáže niekedy prekvapiť ! Pri upratovaní tej našej sa zrazu na svetle sveta objavili dve zabudnuté knihy o fotografovaní. Rok vydania 1956. „Prečítaj si nás“, núkali sa. Nenechal som sa dlho prehovárať … veď prečo aj, keď ma to zaujíma. Moje 3 krátke postrehy k tejto ne/dávnej histórii:

1. Ťažko sa písali odborné knihy v čase budovania socializmu.
Autor to zjavne nemal jednoduché – predpokladám, že cez vtedajšiu cenzúru sa do tlače nedostala publikácia, kde by nebolo niekoľko riadkov venovných svetlej socialistickej budúcnosti. Do textu bolo úplne nasilu (podľa mňa) natlačených niekoľko viet o tom, ako sa zásluhou nášho ľudovodemokratického zriadenia a všetkých pracujúcich zvyšuje naša životná úroveň. S prvotriednymi fotopotrebami ľudovodemokratických štátov sa predsa len oplatilo odfotiť všetko nové, čo sa vtedy dialo – napr. budovanie socializmu, nové závody, JRD (pre neskôr narodných jednotné roľnícke družstvá), priehrady alebo radosť pionierov. Cieľom bolo predsa zachytiť obrovské pretvorenie krajiny zásluhou pracujúceho ľudu.

2. Naši dedovia to nemali ľakhé.
To platí doslova. Po prvé – váha. Výbava tej doby bola objemná a z poctivejších materiálov ako máme dnes. Netvrdím, že dnešné zrkadlovky sú ľahké alebo malé, ale bavíme sa o bežnom fotení budovania socializmu … čiže porovnajte si kompakty tej doby s dnešnými. Po druhé – výber. Prístroje boli naše, teda československé (Mikroma, Opema, Milona, Flexaret, Etareta), ruské (Ľubiteľ, Zorkij, Kijev, Moskva) alebo východonemecké (Taxona, Altix, Welti, Pentacon, Exakta). Bolo ich samozrejme viac ale s dnešnou globalizovanou ponukou to nemá zmysel ani porovnávať. Po tretie – proces fotografovania. Fotilo sa na platne alebo film. Zaostrovanie manuálne. Externé expozimetre alebo expozičné tabuľky. Žiadna stabilizácia a automatika čo spraví všetko za nás. Skutočná veda. A potom ešte vyvolávanie filmov s napätím a momentom prekvapenia, čo sme to vlastne nafotili. Viete si to ešte dnes predstaviť ?

3. Fotografická komunita.
Existovala aj vtedy. Vydávali sa knihy, časopis „Československá fotografia“ alebo sa nadšenci na školách či závodoch stretávali vo fotografických krúžkoch. Toto sa viac menej deje aj dnes. Len ten rozmer informácií je neporovnateľný. Pozrite si niektoré webové stránky zamerané na fotografovanie – rady a návody, otázky a odpovede, nekonečné diskusné fóra. Ďalej testy a recenzie fotoaparátov, objektívov, filtrov, tašiek a všetkého možného. U  nás je toho veľa, v zahraničí ešte viac. Teória je dôležitá, to beriem a musí byť. Ale len overovaním si teoretických vedomostí v praxi sa zdokonaľujeme. To nehovorím ja, to je napísané v knihe z 56-teho 🙂